top of page

Pierwsza wizyta behawiorysty - jak się przygotować?

Zaktualizowano: 15 wrz 2021


Pierwsza wizyta behawiorysty często wiąże się dla opiekunów ze stresem. Co warto wiedzieć i jak się przygotować, aby przebiegła sprawnie i przyjemnie dla obu stron? Oto kilka rad, które Ci w tym pomogą.

1. Odwiedź lekarza weterynarii.

Przyczyną zmiany zachowania zwierzęcia może być czynnik chorobowy. Jeśli pies stał się nerwowy, to bardzo możliwe, że po prostu coś go boli. Przed rozpoczęciem terapii behawioralnej, powinniśmy mieć pewność, że pies jest zdrowy.


2. Ustal termin dogodny dla wszystkich domowników.

Pierwsza wizyta trwa zazwyczaj od 1 do 3 godzin w zależności od przypadku i metod pracy danego behawiorysty. Lepiej wygospodarować więcej czasu, aby uniknąć presji. Podczas konsultacji powinni być obecni wszyscy domownicy i osoby, które spędzają dużo czasu z psem.


3.Wyprowadź psa na spacer.

Ważne, aby pies zaspokoił swoje potrzeby fizjologiczne, inaczej będzie niespokojny. Dobrze , aby wizyta nie rozpoczęła się tuż po powrocie psa, gdyż może on być nadal pobudzony.


4. Przygotuj się na wywiad.

Behawiorysta będzie zadawać sporo pytań. Warto przypomnieć sobie podstawowe informacje dotyczące psa. Często przed podjęciem współpracy konieczne jest wypełnienie ankiety. Zrób to rzetelnie, a wizyta przebiegnie sprawniej.


5. Naszykuj psie smaczki.

Do pokazywania ćwiczeń i przede wszystkim nagradzania psa przydatne będą jego ulubione przysmaki. Behawiorysta może mieć swoje, jednak jeśli psiak jest uczulony, należy pozostać przy własnych. Pies nie powinien być tuż po posiłku, aby jego motywacja na jedzenie była większa.


6. Nie ograniczaj swobody psa.

Nie zamykaj psa w osobnym pomieszczeniu, nie przytrzymuj go, nie bierz na ręce, nie wypuszczaj na zewnątrz, jeśli na co dzień mieszka w domu. * W zależności od przypadku, behawiorysta może mieć różne preferencje co do pierwszego kontaktu z psem (np. poprosić o spotkanie w neutralnym środowisku, założenie kagańca, itp.).


7. Nie funduj psu dodatkowego stresu. Nie kąp psa specjalnie na wizytę, nie wykonuj zabiegów pielęgnacyjnych i innych zbędnych czynności, które mogą być źródłem stresu dla psa.

8. Nie stresuj się i bądź szczery.Nie stresuj się i bądź szczery.

Emocje opiekuna udzielają się psu. Pamiętaj, że behawiorysta przychodzi, aby pomóc, a nie Cię oceniać, czy krytykować. Wskazywanie i korygowanie błędów stanowi podstawę do rozwiązania problemów. Zatajanie rzeczy, których opiekun się np. wstydzi znacznie utrudni pracę.


9. Nie oczekuj cudów.

Wielu opiekunów oczekuje natychmiastowych rozwiązań konkretnego problemu. Lepiej uniknąć rozczarowania i mieć świadomość, że problematyczne zachowanie psa ma złożone podłoże. Behawiorysta pracuje głównie z człowiekiem, a czas potrzebny do uzyskania pierwszych postępów zależy przede wszystkim od zaangażowania opiekuna. Behawiorysta może również wymagać zrobienia dodatkowych badań, wprowadzenia zmian w codziennej rutynie, itp.. Jeśli właściciel psa nie wykazuje inicjatywy, behawiorysta może nawet zrezygnować ze współpracy.


10. Zachowaj rozsądek.

Przed podjęciem współpracy, dobrze zapoznać się z doświadczeniem i opiniami wybranego behawiorysty. Jeśli metody zaproponowane przez niego wzbudzają Twoje wątpliwości, bo np. używa awersji, lepiej skonsultuj się jeszcze z innym specjalistą.


11. Myśl pozytywnie! :)

Skoro już znalazłeś/aś pomoc i wiesz, co robić, a czego nie, to masz połowę sukcesu. Często efekty widać podczas pierwszej wizyty. Naucz się doceniać psa i cieszyć z najmniejszych postępów, nie zniechęcając się potknięciami. Dzięki pracy z psem możesz się dużo nauczyć również o samym sobie. Przed Tobą wiele radości i satysfakcji!


A jakie są Wasze doświadczenia?

Korzystaliście z usług behawiorysty?

Macie jeszcze jakieś rady?

A może właśnie pierwsza wizyta dopiero przed Wami? Czekam na odpowiedzi w komentarzach. :)

3012 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Post: Blog2_Post
bottom of page